Vaše nejnovější příspěvky
<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">vip</font></font>
6.7.2012
CHRASTAVA - Barevna, textilní továrna Feigl & Widrich
Chrám s prvky secese a holandské architektury počátku dvacátého století, kde se látky barvily, potiskovaly, praly, valchovaly, sušily, stříhaly, skládaly, navíjely, rovnaly, žehlily… Chrám, který má vlastní majestátnou kotelnu s šedesáti metrovým žlutým komínem a nepopsatelné genius loci… Místo okouzlilo nového majitele, který se snaží o vpuštění nového vzduchu do sálů… Objekt prohlášený v roce 2002 za kulturní památku přirostl k srdci také místním starousedlíkům. Jeden nás s přátelským gestem pustil k sobě na zahradu, odkud se nám nabízely famózní výhledy na obří celek fabriky se světlíky. S velikým nadšením vyprávěl o živém chrámu, ve kterém pracoval on i jeho další dva předkové… Kotelna má krásná obří okna, za kterými se líně vlní prastaré závěsy (vyrobeny snad kdysi přímo v Chrastavě?), fasádové zdobení z temně oranžových cihel, obří štíty s monogramy původních majitelů… No, měli byste vidět! Nový majitel plánuje časem i prohlídky…
8.10.2011
KOŠTICE - První český automatický mlýn K. J. Ort
Jsou mlýny větrné i vodní... mlýny s vodním kolem i turbínou... mlýny s horním i dolním náhonem... Jeden vodní malebný jsme našli zapadlý v malé vesnici nedaleko Loun. Šumí v něm voda z řeky Ohře a má hned dva cihlové komíny. Navštívili jsme toto místo poprvé v červnu loňského roku. Tehdy byl jeden z komínů uvnitř zcela "zašpuntován" starým čapím hnízdem. Podruhé jsme vyjeli za šumícím mlýnem letos v září. Komín byl "prošťouchnutý", mlýn měl novou fásadu a majitel-mlynář ležel spokojeně na zahradě v neckách. Krásné místo s vodním zrcadlením...
17.9.2011
HRÁDEK NAD NISOU - Barevna a úpravna příze Herrmanna Müllera (Kolora)
Sestoupili jsme do temných útrob fabriky... omšelost šeptající ze všech stran... hrbolatá cesta přes haldy cihel... drolení… cihly se pod dotykem ruky měnily v oranžový písek… sypký opukový hrad… Drápání se do hutně zatuchlého obřího kouřovodu… všudypřítomné saze štípající v nose… chladný průvan ve vlasech… postup skrze temný hadí štíhlý horizontální jícen… vyústění v obřím vertikálním hltanu - komínu… Dlouho jsme se zdráhali přijmout svéráznou myšlenku, ale už nemůže být pochyb o tom, že jsme byli vpuštěni do složitého ústrojí fabrikového tvora… hltan ústil v osmdesáti metrech v ústa, která ve výšce pojídala denní světlo a poskytovala tak vzduch celému organismu… tlama byla zároveň i okem ojedinělého tvora…
Opět průvan nesoucí s sebou prach vstupující do lidských pórů… kůže nasávající stoleté nánosy... sesuvy materiálu pod nohama… vrzání, praskání, promlouvání s prostorem a jeho záhyby… Postup podzemním labyrintem, složitým ústrojím… násypky zaplavené dešťovou vodou, řasy na dně… A pak cesta vzhůru (!) na povrch obří galaktické prosklené haly, vstup do žaludku fabrikového tvora… Pučící protahující se vroucí zeleň… Zelené kapradí, lišejníky oblizující staré stěny, měkké mechoví v záhybech podlahy… Nečekané průhledy dále na komín, dále, dále, nekončící… Vdechování síly zeleně, přírody, která pohlcuje „mocnou“ techniku… Pusťte do haly skřivany a tropické ptáky, rozezní halu sopránovými tóny! Rozflákané světlíky protkané vzrůstajícími břízkami… Všudypřítomná vlhkost, zdi jsou jí nasáklé jako houby… Barvy, struktury, zvuky, odstíny, loupání, skvrny, povrchy, praskliny… Fabrika opouští člověka a po letech se místo navrací do zelených mechových rukou přírody… Pokorný pocit rodí se v člověku… Prolamování hranice surového a nedotknutého… Metamorfózy mohutného tvora s dlouhým hadím jícnem a hltanem…
21.8.2011
PRAHA - Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice
Sněhobílý pravoslavný kostelík pražských Olšan. Bílý oblázek hozený do zelené trávy... běloba a čistota... a pohled do očí krásné Madony, která má svůj předobraz v zázračné ikoně nalezené až u Kurska...
8.4.2011
SMRŽOVKA - přádelny SEBA T-závody 06: Maco & Obnovená
Dvě krásné rozlehlé etážové stavby.. skleníky plné oken a slunce. Byli jsme zde poprvé v říjnu, kdy děti pouštěly na nedaleké louce draky… jejich barevné špagáty jsme měli z komína na dosah ruky, dole šuměla osvěžující Kamenice. Podruhé jsme šli fotit v prosinci. Okna byla zamrznutá, Kamenice schovaná pod ledem, střechy pokryté vysokou vrstvou sněhu... Drsný kraj plný lesů, kde se choulostivému zemědělství nedařilo, ale textilní průmysl zde dosáhl mocného úspěchu...
2.2.2011
ROCHOV - bývalá cihelna
Vkročili jsme do kruhové pece starými skřípajícími dvířky a pohltila nás uvnitř tma. Pod nohama vrzaly úlomky prašné směsi. Zastavili jsme se a bylo ticho a náhlé nic… jen tělo zahalila vůně zatuchlého vzduchu.. léta nevětraného prostoru.
Začali jsme se nesměle pohybovat, nechtěli jsme narušit posvátnou svébytnost prostoru. Každý krok byl zvukem v jiné tónině. Byli jsme v kruhu – točili jsme se v kruhovité lodi staré pece. Naše oči se začaly pomalu přizpůsobovat tmě, vystupovaly nejrůznější stíny a světelné provazy nasycené rozvířeným prachem. Ve stropě otvory - průduchy, kterými pec dýchala a komunikovala s venkovním světem.. bylo otázkou pro naši fantazii, jak to v peci vypadalo, když venku byl déšť. Voda musela přeci téct skrze průduchy dovnitř! Silně jsme zatoužili slyšet kapání deště spolu s ozvěnou prostoru..
Pak jsme uvnitř s ostychem rozsvítili světlo. Cihlové oblouky nad našimi hlavami se vybarvily a zazářily oranžovou sytou barvou. Připadali jsme si jako objevitelé léta zakryté starobylé stropní fresky, jako objevitelé pravěkých maleb v jeskyních Lascoux! Pec s námi promlouvala a společně jsme tak čekali na blížící se déšť...
30.12.2010 - PF 2011
30.11.2010
KOSTELEC N. ČERNÝMI LESY - Cyklus přednášek o záchraně technických památek
Vážení milovníci industriálu,
dovolujeme si Vás upozornit, že Černokostelecký pivovarský archiv a muzeum o.p.s. bude pořádat cyklus tří vzdělávacích přednáškových bloků na téma "Technické památky - jejich pochopení a záchrana". Tento zajímavý projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s technickými památkami a jejich významem v historickém, ekonomickém, technologickém a architektonickém kontextu se zvláštním zaměřením na pivovary a region Podlipanska.
Přednášky se budou pořádat v termínech: 14.01.2011, 18.02.2011 a 18.03.2011. Více >>
23.11.2010
ZAHOŘANY - Hnědouhelný lom Prokop-Grube (Prokopova šachta)
To místo se kdysi chlubilo uhlím. Převracely se zde kameny, hroudy, kusy, aby se našlo.. a zvedala se půda v temném dešti a zbarvila to místo jedinečnou atmosférou..
Dnes monstrózní železobetonový skelet třídírny uhlí stojí uprostřed zelených plání.. Je vykuchaný a fučím jím vítr, který zanáší dovnitř déšť.. a jedinou možností, kde lze nespíše najít sucho, je paradoxně ve vyschlém a léta nepoužívaném komínovém rezervoáru na vodu...
15.11.2010
LOUČNÁ NAD DESNOU - Strojírna na výrobu dílů pro bicykly
15.10.2010
ZITTAU (ŽITAVA) - Městský historický vodojem
Není válec jako válec! Žitavský válcový vodojem je elegantně zdobný. Důmyslně se v něm do kruhu točí cihly a opuka - kontrastní hra oranžové a smetanové..
Je to navíc válec s okenními průduchy rozmanitých tvarů (obdélníkovité, kruhovité...), jež dovnitř vpouštějí světelné provazce... Roztomiloučká stavba, jakýsi širokánský kmen stromu vybízející k objetí.. či jakýsi architektonický volvox globator..
13.06.2010
PRAHA VYSOČANY - Kolbenova elektrotechnická továrna (ČKD)
Je to místo s komínem, který má obnažená dřevěná žebra.. dá se po nich lézt od paty po páteři až k hlavě.. a navíc ráj světlíků - v slunečném dni se budova mění v dům zlatých včelích pláství..
16.04.2010
VYŠŠÍ BROD & PLASY - cisterciácké kláštery s kostely Nanebevzetí Panny Marie
Rozhrnula se chrámová opona a za ní
dva unikátní sakrální objekty. Náhoda
tomu chtěla, že se shodně jedná o
kláštery patřící cisterciáckému řádu a
navíc oba s kostelem Nanebevzetí
Panny Marie.
Jeden bělostí září ve Vyšším Brodu a
druhý omšelostí dojímá v Plasech na
Plzeňsku.
Děkujeme Transpymu za zkrocení
fotoaparátu v nepříznivém počasí.
Děkujeme Dannymu sakrálnímu, který
si na krátký foto-cvak odfrkl od
vyfrkujících komínů a zkrotil tak
industriál v sobě.
Zajímavé shody náhod..
k zamyšlení..
04.04.2010
LENEŠICE - bývalý rolnický akcijní cukrovar (vol. 2)
Na podzim zde bylo větrno a teď na jaře stejně tak. Asi v cukrovaru vítr přezimoval.. A dřevěná střecha je ještě více zchátralá - děravá jako cedník..
Kdyby už nikdy nepršelo, žili bychom šťastně v tom cedníkovém domě.. Venku však prší a stropy z panelu visí nám nad hlavou skromně..
Sníme pak i o skleněných prostorách, kde tma bude jen v noci.. Pcha! Skutečnost kulhavá, ale sny nepodléhají přízemní moci..
Na haldu sutin přisedl i André Breton, listuje Freudem.. pak zaujatě sleduje popraskaný beton..
Jsou to racci chechtaví, co táhnou nás vzhůru.. I jejich já by chtělo děravou cedníkovou půdu..
15.2.2010
HORNÍ JIŘETÍN - Actelix v.o.s. (vol. 2)
Šplhali do prudkého svahu, půda byla promrzlá a nepříjemně kluzká.. přidržovali se neživých kořenů stromů, které vyvrátila silná vichřice.. drápali se vzhůru a za zády - psi??!.. jako by slyšeli štěkot psů?!.. podivné vrčení, které zas střídal ten štěkot psů.. báli se ohlédnout a šplhali rychleji dál.. na samém vrcholu svahu se zastavili a opatrně se otočili.. pod nimi prohlubeň a na jejím dně zámek Jezeří a ještě hlouběji uhelná těžební pánev a v mlze, v husté inverzi se skrývali ti vrčící psi - těžební rypadla, která do světa štěkala a zemi okusovala..
Po půl roce návrat do Horního Jiřetína a přilehlého Jezeří. Hrozba prolomení těžebních limitů je aktuálnější než kdy jindy. A ve vzduchu stále štěká otázka: Půjdou tamější obce k zemi?
A štěkot psů a štěkot psů
psů v psinci nalezených psů
štěkot psů ve vsi nad mořem
psí štěkot všech psů
ztracených, nalezených
zatracených rasovských
neznabožských psů
celé vesnice
celého města
celého světa
štěkot psů
(Jiřina Hauková, Štěkot psů, Světlo v záři 1978)
5.2.2010
ÚSTÍ NAD LABEM (ÚL) - Skladiště Lagerhausgenossenschaft
I snažili se spočítat počet spár mezi jednotlivými cihlami na fasádě, ale nemohli se dopočítat.. vždy, když se pohnuli o krok dál, objevovali nová cihlová zdobení a nové spáry.. obcházeli dům a toužili znát to číslo!.. a byli unavení a zarmoucení a ztráceli trpělivost.. a tak vysílení ustlali si v těch spárách mezi jednotlivými cihlami, jejichž řazení tak obdivovali.. stali se tak pro cihly oporou, stali se součástí.. i dopočítali a náhle to věděli!.. mezi červenými cihlami existovala jen JEDNA spára - spojená společná spára..
30.1.2010
LOUNY - Bývalý masokombinát
Dům zajímavých zvuků.. když vítr roztáčel skřípající kovové větráky a když vylekaní holubi vylétali ven a máchali ze všech sil promrzlými křídly..
Dům zajímavých proměn.. když začalo svítit na střechu slunce a tající sníh se začal měnit ve vodu.. i tekla voda po stěnách dovnitř do objektu, kam už slunce nesvítilo.. a měnila se voda tentokrát v led.. a stěny, podlahy, schody byly lesklé.. všude se šířil povlak připomínající průhledné želé..
10.1.2010
ŽATEC - Bývalá výtopna vojenského útvaru 5510
Výtopna, v níž byla taková zima, až se v ní
uhnízdil sám ledňáček říční...
Věnujeme ledňáčkovi české poezie Janu
Zahradníčkovi, který zažil zimu jiných
než jen teplotních rozměrů:
"Ale nadarmo jsme snesli zásoby do sklepa
utěsnili okna a čerstvě je zatmelili
nadarmo jsme kdejakou škvíru sádrou ucpali
Čas sibiřský táhne, čas sibiřský profukuje
a nejsou to jen vrabci, kdo se třesou zimomřivě
a nejsou to jen zčernalé astry na záhonech"
(Znamení moci, 1950)
21.12.2009 - PF 2010
19.12.2009
LENEŠICE - Bývalá cihelna
Vlevo se nebe snaží dotknout cihlový komín (32 m), vpravo kopec Raná (457 m n.m.). Stejně tak vyznavač prekiontrie (cca 1,8 m) a vyznavač paraglidingu (cca 1,8 m).
7.12.2009
LENEŠICE - Bývalý rolnický akcijní cukrovar
Jeden z nejvyšších oktagonálních komínů (73m) v České republice se nachází v areálu bývalého lenešického cukrovaru. Objekty jsou sice značně zdevastovány a soustavně rozkrádány sběrači kovů, přesto.. krásné světlíky, dlaždice s originálními vzory, obří okna - málokde zachovalá, spíše vymlácená.. drolící se cihly, padající stropy, otvory ve střeše, zajímavé struktury.. výjimečné místo plné nečekaně vstupujícího světla a teď na podzim i plné větru..
12.11.2009
SEDLICE - Vodní elektrárna
Devadesátiletá kráska nám v červnu ukázala své srdce, jež dodnes buší přívaly vod, v jejichž vlnách pak rybky radostně dovádějí. Hmmmmm, až kýčovitě nádherné.
28.8.2009
OSTRAVA HRABOVÁ - Kostel sv. Kateřiny
Kostel, v němž to po požáru v roce 2002
vonělo popelem a v němž to voní dnes
truhlárnou a včelím voskem... ale i kostel,
z něhož byl demontován údajně pobuřující
oltář s naturalisticky vyobrazeným Kristem.
Dřevěný kostel zasvěcený sv. Kateřině je
nejstarší dochovanou památkou v Hrabové.
Byl postaven nejspíše již ve 14. století a
patřil mezi nejhodnotnější dřevěné sakrální
stavby dochované na severovýchodní
Moravě.
1.8.2009
VLČÍ - Kaple sv. Václava
Na konci obce Vlčí se malá kaple krčí...
větve stromů ji lehce berou do náručí...
a včely tiše bzučí...
V kraji ojedinělá stavba exotického
byzantského vzhledu. Vystavena v letech
1892-1903, nahradila původní dřevěnou
kapličku. Dílo architekta Eduarda Sochora -
autor přestavby Kokořína.
14.7.2009
Vysoké sklepy a zatuchlá vlhkost ze zdí, z podlah, z opuky.. visela ve vzduchu.. Pak vyšli jsme na povrch a oči oslepilo světlo.. bylo v oknech, bylo v mřížích, bylo ve výtahové šachtě... dralo se ale i kolem dveří, obroubilo popraskaná futra, vyšlapalo si zde světelný obdélník.. Pěji ódu na dveře! Pěji ódu na okna! Pěji ódu na všechny světelné kotouče, kužele, zdroje... Ó, okna! Ó, dveře! Ó, ohniváci v prostoru!
PROSTĚJOV - Bývalá knoflíkárna KORNOLITH
6.7.2009
PŘÍBRAM - Ševčinský důl
Už z Náměstí Hynka Kličky uvidíte vysokou ocelovou těžební věž... pěkně načančanou, čerstvě natřenou, muzeem opečovávanou, černou jako uhel... A jak se budete přibližovat k hlavní šachetní budově blíže, budou vystupovat oranžové cihly... vše ve stylu průmyslové architektury 19. století... Je to krásná budova, díky své historické a architektonické hodnotě navržena do seznamu technických památek UNESCO... Průmyslová budova s výhledem na poutní Svatou Horu... Prolnutí industriálu a sakrálna...
26.6.2009
HORNÍ JIŘETÍN - Městská elektrárna
Byl jednou jeden domeček a u domečku komínek... a komínek byl ze žlutočerných cihel... dole s krásnou mozaikou a nahoře s ozdobnou hlavicí... a rostl z pěkného cihlového podstavce... Zní to trochu pohádkově? Neskutečně? Možná bude brzy tento objekt vskutku neskutečný. Bude patřit minulosti v případě prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí na Mostecku.
Posune se těžba do Horního Jiřetína a blízkých Černic? Co chce Mostecká uhelná, vláda a jaký je veřejný zájem? Rozšíří se plocha vybagrované krajiny a zvětší se počet zbouraných obcí? Zajímavé světlo do dolů vrhá adrenalinový článek Jaroslava Spurného (RESPEKT 26/2009, s. 16-19). >>
18.6.2009
Černá kostka v černé Ostravě?
Petice za realizaci projektu nové Moravskoslezské vědecké knihovny
Vážení,
dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou, zda byste nevěnovali trochu času následující petici. Chápu, že podobných záležitostí je v současnosti celá řada a že někdy mohou unavit. Avšak ti z Vás, kteří sledují realizace v oblasti veřejných staveb v regionech víte, že situace s architektonickou úrovní těchto objektů není zrovna nejlepší. A když už vznikne nějaký zajímavý projekt, hrozí mu celá řada nepředvídatelných okolností. Takovým příkladem je také projekt novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, jenž byl vybrán v architektonické soutěži roku 2004 a jenž se měl od minulého roku realizovat. Zamítnutí projektu současným vedením Krajského úřadu Moravskoslezského kraje nás vedlo k tomu, že se i na Vás obracíme s peticí podporující uvedený projekt - více včetně vizualizací projektu viz www.cernakostka.cz. Děkuji Vám tímto za pozornost a za eventuální podporu a v případě, že Vás tato záležitost zaujala, prosím o její zprostředkování ostatním příznivcům současné architektury.
S přáním pěkného dne
Martin Strakoš
3.6.2009
VELKÉ NEPODŘICE - rozhledna Velký Kamýk
Rozhledna Velký Kamýk nedaleko Písku
zaujme svými hyperbolickými vzpěrami,
hypergalaktickou šroubovicí a hybermega
vzdušností... kovové rošty jako cedníky, v
nichž se světlo snoubí se stíny...
Rozhledna byla vybudována v roce 2002
hlavně pro telekomunikační účely. Věž
vysoká 65 metrů sice nepatří mezi
architektonické unikáty, nicméně od
podobných staveb ji odlišuje čtveřice
hyperbolických vzpěr, každá v pomyslném
rohu stavby. Rozhledna má vyhlídkovou
plošinu ve výšce 31 metrů.
9.5.2009
PROSTĚJOV - soukromá sladovna Castello
30.4.2009
ZLÍN - ZPS-Slévárna, a.s.
Fotogalerie zlínské spojky, Tomáše Janů... a fotky mluví... "a z města celého v pozdní ty hodiny, nezavřel očí svých jenom dům jediný, očí svých ohnivých, co do tmy křičí, že za nimi uprostřed strojů, pák, kotlů a železných tyčí, dělníků deset své svaly železem propletlo, aby se ruce a oči jim změnily ve světlo." (J. Wolker)
14.4.2009
Projekt INDUSTRIALife a výzkum života na Ostravsko-Karvinsku
Umělecko-výzkumný projekt INDUSTRIALife si všímá významných průmyslových regionů Evropy, kde se více či méně utlumila industriální činnost. V této souvislosti upozorňuje na některé negativní jevy spojené s poklesem těžkého
průmyslu, klade si za cíl shrnout pocity zde žijících lidí.
Oblastí zájmu je Ostravsko-Karvinsko (jako jeden z nejvýraznějších reprezentantů proměn industriálních
oblastí). Výstupem projektu pak bude putovní panelová výstava s vernisáží v Ostravě na Dole Michal, a to v průběhu června 2009. >>
1.3.2009
BRNO - Městská jatka
Areál brněnských městských jatek (dnes sídlo provozního úseku Brněnských komunikací a.s.) byl vystaven na přelomu 19. a 20. století v historizujícím stylu. Jak jsme viděli například také u ostravského lihovaru Viléma Grauera, tento architektonický styl nebyl u průmyslových staveb výjimečný.
22.2.2009
BRNO - Zbrojovka Brno a.s.
Šedovlasý člověk na vrátnici. Nedat na sobě nic znát, projít kolem závory, uvěřit že do objektu odjakživa patříš. Pak vydržet ještě sto metrů jít rovně, než se bude moci zahnout do postranních uliček. Něčí kroky jsou slyšet za zády. Konečně roh, za něj zabočit. Cizí kroky se vzdalují, planý poplach… ticho... ticho zimní industriální krajiny… zavrže zrezavělá konstrukce rozhoupaná větrem… promluví bludiště uliček… nečekaná omšelá zákoutí… okna odrážející unavené zimní slunce a cihlový komín prochladlý… a pak... vedle něj průhled na kostel Nanebevzetí Panny Marie v Zábrdovicích...
13.2.2009 - Fotosoutěž fabriky.cz
Na webu fabriky.cz jsou zvědaví průzkumníci-industriálníci. Momentálně provádějí sondáž do hlubin vašich fotoarchivů a ptají se: "Jaký je váš vztah k fabrikám? Jaké máte dojmy z industriálního prostředí?" Pokud nějaký vztah či dojem máte zachycený na fotografii, zúčastněte se fotosoutěže "Lidé a fabriky". Uzávěrka je 24.4.2009 tak cvakejte zběsile, ať to stihnete. >>
31.1.2009 - Výstava o Třineckých železárnách
Do kybernetického prostoru posíláme pozvánku na zajímavou výstavu fotografií. Tož vězte, že: Muzeum Třineckých železáren uspořádalo k 170 letům existence Třineckých železáren výstavu Třinecká huť na fotografii po 170 letech.
Objektivem zachytili železárny v Třinci:
Pavel Zubek, Viktor Mácha, Marek Dzupin, Peter David a Harald Finster.
Fotografie můžete zhlédnout od 14. února do 17. května 2009. >>
28.1.2009
OSTRAVA-SVINOV (DUBÍ) - Lihovar Vilém Grauer a syn
Industriální zámek "Hluboká"... cimbuří z cihel nepřehlédnutelné. Od roku 1997 bez vnitřností, provoz zastaven. V zimě se tak z lihovaru stává spíše ledárna.
Prostor o mnoha patrech, kovových schodištích - přímo stoupající i točitá vřetena... A zdi nasály rezavou vodu...
18.1.2009
RUDNÁ U PRAHY - kostel sv. Jiří
Opuštěný, v prostřed křoví vrostlý a zarostlý (jak zámek šípkové Růženky), potrhaný, omšelý, ale krásný, stojí kostel sv. Jiří v Rudné u Prahy. Dnes už ho navštěvují jen místní vandalové a tak mi ho je trochu líto. Proto všechny fotky black and white.
17.1.2009
SUCHDOL NAD ODROU - evangelický a provoslavný chrám v jednom
Dnes běžně frčí šampóny 2 v 1: šampon i kondicionér pěkně v jednom paklíku, který to drží pohromadě... Méně časté jsou chrámy 2 v 1: evangelická i pravoslavná církevní obec pěkně v jednom chrámu, pěkně v jednom Bohu, který to drží pohromadě...
4.1.2009
OSTRAVA - Hrudkovna a ETB
Pozdě, ale přece jsem vložil fotky do galerie ETB a Hrudkovna. Holt KDPK je stále o krok napřed.
Marek
Díky za okenní světelné cupaniny z Hrudkovny, stropní průhled, stopy ptáků i dělnických bot a samozřejmě za strakáče s rezavou sponou, která mu brzy vypadne z cihlových vlasů...
KDPK
1.1.2009
OSTRAVA - elektrárna Třebovice
Elektrárna připomínající se svými třemi komíny zaoceánský parník kotví v oblasti ostravských Třebovic. Zůstává otázkou, kdy vyrazí na dalekou Jávu, aby dovezl čaj a kávu...
9.11.2008
PANENSKÝ TÝNEC - klášter klarisek s kostelem Panny Marie
Klášter klarisek již z roku 1280. Po požáru začala
výstavba nového konventního kostela, kterou však přerušily husitské války... a tak dnes stoupá vzhůru hrubé kamenné zdivo... a prostory mezi jednotlivými opěrnými sloupy se už oken asi nikdy nedočkají... je to alej opadaných kamenných stromů... souostroví gotických komínů... místo pro volné plynutí odnikud-nikam, odněkud-někam...
4.10.2008
Na konci srpna jsme nafotili jedinou zachovalou synagogu v Moravskoslezském kraji. Tímto moc děkujeme správci panu Stejskalovi, že nás vpustil i do věží a na půdu a ochotně nám dodal i historické fotografie. Tento chrám je krásný. Podívejte se sami. Další chrámy viz FOTOGALERIE >>
include_once("moduly/counter.php");
navstevy();
?>